تبلیغات
تاریخ و ادبیات ایران زمین - باستان شناسی زیر آب در تنگه بلاغی ممكن نیست

 

 چهارشنبه 5 دی 1386

باستان شناسی زیر آب در تنگه بلاغی ممكن نیست [عمومي , ]

تهران _ میراث خبر ۲۵ مهر ۱۳۸۴:
گروه استان ها: پوششی از رسوب های رودخانه پلوار ( سیوند ) پس از آبگیری سد سیوند همه محوطه های باستانی غرق شده در این سد را در بر گرفته و از بین می برد. این اتفاق باستان شناسی زیر آب در تنگه بلاغی را بدون معنا می کند. انباشت رسوب رودخانه پلوار(سیوند) پس از آبگیری سد سیوند باعث بی نتیجه ماندن باستان شناسی زیر آب می شود.
گزارش تصویری از تنگه بلاغی
سد سیوند در نزدیكی پاسارگاد و میان دره ای به نام بلاغی احداث شده است. مسئولان پروژه سد سیوند و سازمان میراث فرهنگی گمان نمی كردند احداث این سد منجر به زیر آب رفتن 130 اثر تاریخی در محدوده تنگه بلاغی می شود. از سال 1381 كه موضوع آثار باستانی تنگه بلاغی طرح شد، سد سیوند به یكی از پروژه های عمرانی مورد توجه تبدیل شد. از جمله موضوعاتی كه درباره كاوش های باستان شناسی در تنگه بلاغی مطرح شده، باستان شناسی زیر آب پس از آبگیری سد سیوند است.
علیرضا عسگری سرپرست هیات مشترك ایران و ایتالیا در كاوش های تنگه بلاغی با غیر ممكن دانستن كاوش های باستان شناسی زیر آب در دریاچه سد سیوند گفت: «باستان شناسی زیر آب تنها در اقیانوس ها و دریاهایی كه در اعماق خود جریان آب راكد است، انجام می شود. دریاچه سد سیوند را رودخانه پلوار ( سیوند ) پر می كند و جریان آب همواره در این دریاچه وجود دارد. جریان آب نیز سبب می شود تا رسوب رودخانه ها به پشت سد منتقل شود به همین علت محوطه های باستانی در خطر زیر این لایه های رسوبی قرار می گیرند.»
او در ادامه گفت: «این لایه های روسوبی از طرفی باعث از بین رفتن سد می شوند زیرا در یكصد سال آینده پس از آبگیری سد سیوند آن قدر رسوب پشت سد جمع می شود كه آب رودخانه از تاج سد بالا تر رفته و این پایان عمر سد سیوند خواهد بود.»
به گفته او این حجم رسوبات در تنگه بلاغی و رودخانه پلوار آن قدر زیاد است که به طور كامل محوطه های باستانی تنگه بلاغی را می پوشاند و حتی پس از پایان عمر سد در صد یا صد و پنجاه سال آینده اثری از محوطه های باستانی پشت سد باقی نمی گذارد.»
عسگری با اشاره به همكاری مسئولان پروژه سد سیوند با عملیات نجات بخشی تنگه بلاغی گفت: «مسئولان سد همكاری كاملی با هیات های باستان شناسی كه تا كنون در تنگه فعالیت داشته اند، دارند. هم اكنون تمامی مسائل رفاهی از جمله محل استراحت باستان شناسان، تهیه غذا، ایاب و ذهاب و دیگر امكانات رفاهی و هزینه های كاوش های باستان شناسی را مسئولان سد سیوند تقبل كرده اند.»
او در ادامه گفت: «مسئولان سد چون باستان شناسان می دانند كه با غرق شدن محوطه های باستانی در تنگه بلاغی، مرگ این محوطه ها نیز فرا می رسد و باستان شناسی زیر آب نیز كاری از پیش نمی برد به همین علت تصمیم گرفته اند با كنترل رقوم آبگیری فرصت كافی برای باستان شناسان فراهم كنند تا محوطه های باستانی تنگه بلاغی كاوش شوند.»
بزرگترین عملیات نجات بخشی تنگه بلاغی در حالی با تعامل مسئولان سد سیوند و پروژه نجات بخشی آثار پشت دریاچه ادامه دارد كه عده ای برای دستیابی به مقاصد سیاسی ، بدون آگاهی کارشناسی اقدام به جریان سازی کرده و مانع از ادامه تعاملات فرهنگی می شوند.
تاكنون هشت هیات باستان شناسی خارجی در تنگه بلاغی فعالیت های گسترده ای را برای شناسایی آثار باستانی منطقه انجام داده اند و هم اكنون نیز باستان شناسان ایرانی به همراه هیاتی از ایتالیا در منطقه كاوش های باستان شناسی را ادامه می دهند.
تنگه 18 كیلومتری بلاغی در 9 كیلومتری پاسارگاد واقع شده است. سد سیوند كه روی رودخانه پلوار احداث شده است پس از آبگیری بخشی از این تنگه را زیر آب می برد و 130 اثر را غرق می كند. هم اكنون با تعامل میان مسئولان دو پروژه سد سیوند و نجات بخشی تنگه بلاغی بزرگترین عملیات نجات بخشی در این تنگه ادامه دارد.

http://reirazi.persianblog.ir/

 

نوشته شده بدست محسن قاسمی شاد در  چهارشنبه 5 دی 1386  و ساعت 01:12 ب.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

پیوند

(نگرش

 


نوشتار پیشین...

  ویژه‌نامه هفتم آبان‌ماه 1393، به مناسبت روز بزرگداشت كوروش بزرگ

  ویژه‌نامهٔ جشن ملی اسفندگان (سپندارمذگان) روز مهر ایرانی

  ویژه‌نامهٔ 21 آذر، روز نجات آذربایجان و گریز اهریمن

  خبرهای میراث فرهنگی و طبیعی از رسانه‌ها - 10 تیرماه 1391

  شماره 71 ماهنامه خواندنی منتشر شد

  راه اندازی دو تارنما در حوزه‌ی ایران‌شناسی

  سامانه جمع آوری امضا برای دریای مازندران

  جشن نوروز جمشیدی خجسته باد

  جشن ملی اسفندگان بر ملت بزرگوار ایران همایون باد

  نقدی بر یادداشت دکتر پیروز مجتهدزاده

  نوشتارهای نوین در تارنگار تاریخ و ادبیات ایران زمین 10 بهمن87

  هنرمندان خردسال 17 کشور در نمایشگاه بین المللی جوانه

  معرفی کتاب مهاجرت سوسیالیستی

  گاه شمار غائله آذربایجان

  ویژه‌نامه دی‌گان

تارنگار من ...

  تارنگار من

  رایانامه

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

محسن قاسمی شاد (254)


موضوعات

عمومي (159)
تاریخ (24)
ادبیات (13)
اجتماعی (5)


 بایگانی

آبان 1393 (1)
اسفند 1392 (1)
آذر 1391 (1)
تیر 1391 (1)
خرداد 1391 (1)
اسفند 1388 (1)
آبان 1388 (1)
فروردین 1388 (1)
اسفند 1387 (1)
بهمن 1387 (2)
دی 1387 (8)
آذر 1387 (4)
آبان 1387 (17)
مهر 1387 (13)
شهریور 1387 (11)
مرداد 1387 (2)
تیر 1387 (2)
خرداد 1387 (1)
اردیبهشت 1387 (3)
فروردین 1387 (1)


صفحات

 

 

پیوند ...

  جشن‌های ایرانی

  ایران‌بوم

  تاریخ و ادبیات ایران زمین

  سیوند

 

پیونددونی ...

امضا برای حقوق ایران در دریای مازندران (-)
دیده‌بان دریای مازندران (-)
یادمانهای باستانی (-)
تارنمای آذرگشنسپ (-)
تاریخ و ادبیات ایران زمین (-)
بایگانی پیونددونی

 

جستجو ...

جستجو در تارنگار

 

خبرنامه ...

 

آمار تارنگار...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نوشتار :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین :