تبلیغات
تاریخ و ادبیات ایران زمین - تامین اعتبار نجات آثار تنگه بلاغی

 

 سه شنبه 4 دی 1386

تامین اعتبار نجات آثار تنگه بلاغی [عمومي , ]

تهران _ میراث خبر ۲۰ مهر ۱۳۸۴:
گروه استان ها: سازمان آب منطقه ای استان فارس و مسئولان پروژه احداث سد سیوند آمادگی خود را برای پرداخت كلیه هزینه های عملیات نجات بخشی تنگه بلاغی تا پنج ماه آینده را اعلام كردند.
سد سیوند در نزدیكی پاسارگاد و میان دره ای به نام بلاغی احداث شده است. مسئولان پروژه سد سیوند و سازمان میراث فرهنگی نمی دانستند كه احداث این سد منجر به غرق شدن 130 اثر باستانی و تاریخی در محدوده تنگه بلاغی می شود. از سال 1381 كه موضوع آثار باستانی تنگه بلاغی طرح شد، سد سیوند به یكی از جنجال برانگیز ترین پروژه های عمرانی كشور بدل شد. هم اكنون هشت تیم از كشور های آلمان، ایتالیا، فرانسه، ژاپن، انگلستان، استرالیا و لهستان به همراه هیات های باستان شناسی ایرانی عهده دار عملیات نجات بخشی تنگه بلاغی هستند.
«جلال جامعی»، نماینده و مجری طرح احداث سد سیوند با اشاره به حمایت سازمان آب منطقه ای استان فارس از پروژه نجات بخشی آثار باستانی تنگه بلاغی گفت: «طبق آخرین نشست سازمان آب منطقه ای استان فارس و مسئولان پروژه نجات بخشی سد سیوند، این سازمان آمادگی خود را برای پرداخت كلیه هزینه های این پروژه اعلام كرده است.»
او گفت: «بر اساس اخبار رسیده تاكنون قریب به 300 میلیون تومان برای انجام كاوش های باستان شناسی در دریاچه سد سیوند هزینه شده است كه مسئولان این سد عهده دار پرداخت آن هستند و به زودی این مبلغ پرداخت می شود. از سوی دیگر كلیه هزینه های فصل اول كاوش های نجات بخشی آثار تنگه بلاغی تا پنج ماه آینده نیز تامین شده است تا باستان شناسان بتوانند به راحتی عملیات نجات بخشی در این محوطه را به پایان برسانند.»
به گفته جامعی هیچ كس از آثاری كه در این تنگه وجود دارد، اطلاعی نداشت و نخستین اخبار مربوط به 130 اثر باستانی تنگه بلاغی 10 سال پس از نخستین كلنگ سد به گوش رسید.
نماینده و مجری طرح سد سیوند با اشاره به تعامل میان مسئولان احداث سد سیوند و پروژه نجات بخشی تنگه بلاغی گفت: «این تعامل از آن روست كه احداث سد سیوند به عاملی برای تخریب آثار باستانی كه هویت ما هستند، منجر نشود. این سد در دره بلاغی احداث شده است و آبگیری آن باعث می شود بسیاری از زمین های كشاورزی این منطقه كه به علت شور شدن آب های زیرزمینی بایر شده اند، دوباره زیر كشت وزرع بروند اما این به معنای آن نیست كه آثار باستانی این مرز و بوم قربانی یک پروژه عمرانی شوند.»
به گفته او هم اكنون كلیه هزینه های ایاب و ذهاب، مواد غذایی و محل اقامت هیات ایتالیایی كه به تازگی وارد تنگه شده اند، پرداخت شده است. محل اقامت آن ها در خانه ای واقع در روستای پاسارگاد در نظر گرفته شده تا مادام كه در تنگه هستند بتواند به راحتی مطالعات خود را ادامه دهند.
وزارت نیرو برای كاوش های باستان شناسی در محوطه های باستانی تنگه بلاغی و نجات محوطه های باستانی پشت سد سیوند، 100 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته بود.
در شش ماه گذشته پنج تیم مشترك ایرانی_ ایتالیایی، ایرانی _‌آلمانی، ایرانی _ لهستانی ، ایرانی _ فرانسوی و ایرانی_ژاپنی برای نجات محوطه‌های باستانی پشت سد سیوند كاوش‌هایی را انجام دادند. در این كاوش‌ها باستان‌شناسان توانستند بقایای معماری، اشیا و گورهای باستانی متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوران اسلامی را شناسایی كنند.
طی چند سال گذشته در كشورهای باستانی جهان برخی از سدها در كنار رودخانه‌ها و محوطه‌های باستانی به منظور توسعه اقتصادی، عمرانی و تامین آب ساخته شده‌اند که هر کدام نگرانی‌هایی را برای بسیاری از محوطه‌های باستانی جهان به دنبال داشته است.
كارشناسان جهانی با توجه به اهمیت طرح‌های عمرانی و اقتصادی، نجات بخشی محوطه‌های تاریخی را آغاز كرده‌اند كه از آن جمله می‌توان به سد «اسوان» در مصر اشاره كرد. مصر برای ادامه روند توسعه اقتصادی و عمرانی كشور خود، كمیته‌ای جهانی را به رهبری یونسكو تشكیل داد و طی چند سال عملیات گسترده، معابد نوبی را از خطر غرق شدن نجات داد.

میزان آبگیری سد سیوند كاهش می یابد

آبگیری سدسیوند با كشف اثر ارزشمند، متوقف می شود

http://reirazi.persianblog.ir/

 

نوشته شده بدست محسن قاسمی شاد در  سه شنبه 4 دی 1386  و ساعت 02:12 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

پیوند

(نگرش

 


نوشتار پیشین...

  ویژه‌نامه هفتم آبان‌ماه 1393، به مناسبت روز بزرگداشت كوروش بزرگ

  ویژه‌نامهٔ جشن ملی اسفندگان (سپندارمذگان) روز مهر ایرانی

  ویژه‌نامهٔ 21 آذر، روز نجات آذربایجان و گریز اهریمن

  خبرهای میراث فرهنگی و طبیعی از رسانه‌ها - 10 تیرماه 1391

  شماره 71 ماهنامه خواندنی منتشر شد

  راه اندازی دو تارنما در حوزه‌ی ایران‌شناسی

  سامانه جمع آوری امضا برای دریای مازندران

  جشن نوروز جمشیدی خجسته باد

  جشن ملی اسفندگان بر ملت بزرگوار ایران همایون باد

  نقدی بر یادداشت دکتر پیروز مجتهدزاده

  نوشتارهای نوین در تارنگار تاریخ و ادبیات ایران زمین 10 بهمن87

  هنرمندان خردسال 17 کشور در نمایشگاه بین المللی جوانه

  معرفی کتاب مهاجرت سوسیالیستی

  گاه شمار غائله آذربایجان

  ویژه‌نامه دی‌گان

تارنگار من ...

  تارنگار من

  رایانامه

[yahoo]


بایگانی ...

 نویسندگان

محسن قاسمی شاد (254)


موضوعات

عمومي (159)
تاریخ (24)
ادبیات (13)
اجتماعی (5)


 بایگانی

آبان 1393 (1)
اسفند 1392 (1)
آذر 1391 (1)
تیر 1391 (1)
خرداد 1391 (1)
اسفند 1388 (1)
آبان 1388 (1)
فروردین 1388 (1)
اسفند 1387 (1)
بهمن 1387 (2)
دی 1387 (8)
آذر 1387 (4)
آبان 1387 (17)
مهر 1387 (13)
شهریور 1387 (11)
مرداد 1387 (2)
تیر 1387 (2)
خرداد 1387 (1)
اردیبهشت 1387 (3)
فروردین 1387 (1)


صفحات

 

 

پیوند ...

  جشن‌های ایرانی

  ایران‌بوم

  تاریخ و ادبیات ایران زمین

  سیوند

 

پیونددونی ...

امضا برای حقوق ایران در دریای مازندران (-)
دیده‌بان دریای مازندران (-)
یادمانهای باستانی (-)
تارنمای آذرگشنسپ (-)
تاریخ و ادبیات ایران زمین (-)
بایگانی پیونددونی

 

جستجو ...

جستجو در تارنگار

 

خبرنامه ...

 

آمار تارنگار...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نوشتار :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین :